Smích jako klíč k posílení imunity

Základem našeho zdraví je imunitní systém, tedy schopnost našeho organismu ubránit se útokům virů a bakterií. Metod, jak naši obranyschopnost posílit, je mnoho, avšak jednou z nejpříjemnějších cest je smích. A to si neděláme legraci.

Život s nadhledem

Díky smíchu se v našem těle uvolňuje napětí, a to nejen to psychické, ale i fyzické. Během smíchu se nám doslova rozproudí krev, čímž posilujeme i naše srdce. Tělo se prokrví, a s tím dojde i ke svalovému povolení. Mozek je více okysličen, my najednou máme více prostoru na úvahy a nacházíme řešení tam, kde jsme je dříve neviděli. I naše paměť se zlepšuje. Pokud se smějeme často a rádi, stane se náš život lehčí, ačkoli vnější podněty tomu nemusí odpovídat. Náš náhled na ně se však změní.

Smíchem proti stresu

Smích je také skvělým odbourávačem stresu. Pomáhá nám nejen tím, že díky němu dojde k mechanickému uvolnění mnoha svalů, ale postupně se uvolní i nashromážděné psychické napětí (ať je to strach, hněv nebo nervozita). I naše tělo ví, že je smích blahodárný, proto nám tak často ve vypjatých situacích jako rychlou pomoc nabídne neutuchající potřebu propadnout hysterickému záchvatu smíchu. Smích navíc působí i jako přírodní analgetikum, tedy ulevuje od bolesti, protože díky němu jsme schopni na chvíli naši bolest odsunout mimo naši hlavní pozornost.

Posilování trochu jinak

O tom, že smích našemu tělu prospívá tedy není pochyb. Co však mnoho lidí neví, že je to také báječná forma posilování. Jen v obličeji během smíchu zapojíme více než 17 svalů, což je mimo jiné i skvělá terapie pro naši pleť. Když k tomu připočteme dalších minimálně 80 svalů na krku, ramenou a v trupu, je smích vlastně skvělou posilovnou. Navíc díky němu posilujeme i svaly, ke kterým se jinak velmi obtížně propracováváme – bránici, svaly pánevního dna a mezižeberní svaly. Právě kvůli těmto blahodárným účinkům vznikla například i jóga smíchu.

Smích není jen jeden

Při procházce krásnou krajinou, pohled na hrající se dítě i odpolední šálek kávy dokáže na naši tváři vykouzlit úsměv. Už to je pro naše tělo blahodárné. Nicméně existuje mnoho druhů smíchu, stejně jako existuje mnoho osobností člověka. Vnitřní radost může na povrch vybublat i klidným úsměvem, nadšení se může projevovat halasným rachotem i štěkavým a pískavým zvukem, občas tečou slzy. Tak jako tak se během něj vyplaví hormon štěstí „oxytocin,“ který udělá radost nejen nám, ale pravděpodobně skrze nás i našemu okolí. Smích je totiž nakažlivý. Tak neváhejte a vzájemně si jej předávejte.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná