Strach před recidivou neochrání. Péče o tělo a ostražitost mohou.

Máte obavy, , že se vaše nemoc vrátí? Onkologické onemocnění bývá často nečekaným šokem, ve skutečnosti ale nádorové buňky rostou poměrně dlouho tajně a nepovšimnuty. Jak poznáte, že se podobný nebezpečný proces neodehrává ve vašem těle znovu? Úzkost a černé myšlenky „co kdyby…“ zpravidla nepomohou. Je třeba začít brát vážně své tělo a starat se o něj.

Ve zdravém těle zdravý duch

Pokud jedinec netrpí bolestmi, je zpravidla schopen si ve svém životě uvědomit více souvislostí, získá potřebný nadhled a určitý klid a vyrovnanost. Už z tohoto důvodu bychom tedy o své fyzické zdraví měli pečovat. Léčba rakoviny tělo výrazně oslabí (ať už z důvodu chirurgických zákroků či dlouhodobé chemické léčby) a imunita často vezme za své. Prvním krokem je tedy snaha získat svou sílu zpět. To je však běh na dlouhou trať – v řádu týdnů až měsíců. Ten čas za to ale stojí!

Strava je důležitá

Připravujte si vyváženou stravu z bílkovin (podporují tvorbu svalů), sacharidů (dodávají energii svalům i mozku) a tuků (zásobárna energie). Dodávejte tělu i dostatek vlákniny, která podporuje funkci střev, která odvádí toxické a rakovinotvorné látky z těla. Jezte v klidu, ideálně ve stejný čas v průběhu dne, nesledujte u jídla televizi, nečtěte zprávy (spolu s jídlem do těla přijímáte i nežádoucí emočně-chemický koktejl). Hodně pijte. Do jídelníčku můžete zařadit i potravinové doplňky, které prostřednictvím svých účinných látek umí regenerovat buňky, podporují obranyschopnost a harmonizují procesy, čímž snižují únavu.

Pravidelně se detoxikujte

Detoxikace neboli očista těla je velmi důležitá. Nemusíte se trápit drastickými a komplikovanými metodami. Ráno na lačný žaludek vypijte sklenici vlažné vody s trochou citrónu. Do jídelníčku zařaďte více vegetariánských dnů (střevní mikrobiom to ocení a získá na síle). Po určitou dobu si odpusťte kávu, potraviny z bílé mouky, vyhněte se polotovarům, snižte množství soli a dodržujte pitný režim. Zdravou střevní mikroflóru můžete podpořit vhodnými probiotiky.

Očista by měla být nejen fyzická, ale i mentální! Psychická vyrovnanost má na naše zdraví velký vliv. Každá emoce v našem těle spustí chemickou reakci, ať už si ji připustíme nebo ne. Pokud jsme často ve stresu a pod tlakem, naše tělo přestává fungovat správně. Pro někoho může být mentální očistou fyzicky náročný sport, pro jiného jóga nebo meditační cvičení. Ideálem je přirozený pohyb, – práce na zahradě, sekání dřeva, sázení květin, procházky na čerstvém vzduchu. Jízda na kole se někdy může zvrtnout v boj o nasbírané kilometry a místo zábavy se z ní stane touha po překonávání rekordů. Takový druh sportu už však není relaxace, ale jen další zátěž pro tělo.

Kontrola není jen preventivní

Choďte na preventivní kontroly, i když se cítíte zdraví. To, že už za sebou máte jednu úspěšnou léčbu není pojistka, která vás ochrání před návratem nemoci. I když máte strach, že by se rakovina mohla znovu vrátit, neignorujte ho a běžte raději na kontrolu. . Dlouhé otálení spíše vše zkomplikuje a léčba bude o to těžší, v horším případě na ni bude už pozdě.

Jakmile se začnete cítit jinak než obvykle, objevíte krev na místech, kde nemá co dělat,, čelíte nestandardním bolestem těla nebo hlavy, trpíte průjmy či naopak zácpou bez infekčních projevů, je vhodné k lékaři zajít ihned. Nepodceňujte zákeřnost nemoci, kterou jste už jednou na vlastní kůži zažili. Riziko recidivy totiž závisí na prodělaném onkologickém onemocnění. Včasné objevení metastáz je základem úspěšné léčby.

Facebook

Nejnovější články

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

Proč je biologická léčba žádaná

V posledních desetiletích věda učinila pokroky ve výzkumu a léčbě rakoviny, zvláště v oblasti biologické léčby, která má své specifické výhody i omezení.

biologicky aktivní fosfolipidy a imunita

Biologicky aktivní fosfolipidy: účinná prevence nemoci covid-19 i jiných infekcí

pro koho je vhodná imunoonkologická léčba

Imunologická léčba – jak funguje a pro koho je vhodná