Jak poznat, že se u nás rozvinula rakovina plic? Jak probíhá její léčba? A jak se nádoru nebo jeho návratu vyvarovat.
Jak poznat, že se u nás rozvinula rakovina plic? Jak probíhá její léčba? A jak se nádoru nebo jeho návratu vyvarovat.
Na karcinom plic umírá v České republice zhruba 5500 lidí ročně, z toho přibližně ⅔ tvoří muži, ovšem s tím, že žen rok od roku přibývá. Zatímco u žen mortalita neustále roste, u mužů mírně klesá, u obou je však stále velmi vysoká. Hlavním důvodem je, že drtivá většina nádorů je odhalena až ve stádiu 3 – 4, přičemž léčitelné jsou karcinomy do stádia dva. Rakovina plic je typická pro věkovou skupinu 60 – 70 let, ale čím dál více přibývá pacientů ve středním věku. U lidí do 30 let se rakovina plic objevuje výjimečně.
Plíce jsou párovým orgánem, který zabezpečuje okysličování krve i odvádění oxidu uhličitého z těla ven. Vzduch je do těla přiváděn průdušnicí, která se v hrudníku dělí na levou a pravou průdušku. Průdušky se v plicích rozvětvují až na úroveň plicních sklípků, kde právě dochází k výměně plynů.
Stejně jako jiné nádory, i rakovina plic je zpočátku zcela bezpříznaková. V pozdější fázi mohou příznaky připomínat běžnou infekci, neboť mezi ně patří únava, zvýšená teplota či nechutenství. Až pozdější stádia nemoci mají významné vnější projevy, které se odvíjejí od toho, kde se nádor nachází. Jsou to:
Jedinou možností, jak tedy odhalit rakovinu plic včas, je, nevyhýbat se pravidelným kontrolám u lékaře. A to zejména v případě, že ve vašem životě hraje roli některý z rizikových faktorů:
Máte-li i sebemenší podezření, že se u vás objevil zhoubný nádor, neváhejte se objednat k lékaři. Ten řadou vyšetření zjistí, zda tomu tak je a případně nádor lokalizuje. Vyšetření probíhá několika způsoby:
V případě potřeby se může přistoupit k dalším metodám, jako je například magnetická rezonance nebo autofluorescenční bronchoskopie.
Podobně jako u všech typů nádorů, i zde hraje velkou roli čas. Čím dříve je nádor odhalen, tím vyšší je šance na úspěšné vyléčení a snížení rizika recidivy. Dalšími faktory jsou: velikost a umístění nádoru, aktuální zdravotní stav pacienta a také fakt, zda již nádor metastázoval.
K léčbě se zpravidla používá kombinace terapií, kterou určí tým lékařů v čele s onkologem: chirurgická léčba, chemoterapie, radioterapie, cílená léčba, imunoterapie, případně lokální léčba s využítím laseru (částečné nebo úplně vyřazení průdušky či části plicní tkáně z funkce) a nebo také paliativní péče. Obecně lze říci, že preference léčby u zhoubných nádorů plic a průdušek je následující:
Chemoterapie a radioterapie jsou spojeny s řadou vedlejších účinků. Protože radioterapie je lokální, jsou postiženy zejména sliznice v oblasti krku, což zhoršuje polykání (i tekutin) a navíc může dojít ke vzniku zánětů. Je tedy vhodné zvážit vhodnou podporu svého těla, imunitního systému i psychiky.
Aktivní přístup k vašemu zdraví by neměl skončit ani po úspěšné léčbě. I přes veškerou snahu lékařů rakovinné buňky v těle mnohdy zůstávají a mohou kdykoli začít znovu růst. U karcinomu plic je riziko recidivy až 90 %. Nepodceňujte kroky a změny, které je třeba udělat:
Představte si, že ve vašem těle neustále operuje tým neúnavných hlídačů, kteří bez přestání pátrají po potenciálních hrozbách, jako jsou rakovinné buňky nebo buňky napadené viry. Tento tým má jednoho výjimečného hráče – NK buňky (z anglického Natural Killer cells), které tvoří klíčovou součást přirozené imunity. Jak přesně fungují a co je činí tak unikátními?