19. 5. 2019

Rakovina tlustého střeva a konečníku aneb umíme se zbavit nepotřebného?

Rakovina tlustého střeva a konečníku je diagnostikována přibližně u 8 000 osob ročně. Je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním jak u mužů, tak u žen a zároveň nejčastějším nádorovým onemocněním trávicího traktu. Na co si dát pozor a co nám nemoc možná sděluje?

Rakovina a tlusté střevo

Tlusté střevo je zakončením trávicí soustavy. Dochází zde skrze sliznice, které pokrývají jeho stěny, k finálnímu vstřebání prospěšných látek do krve. U těch nepotřebných látek (ať už pro tělo nevyužitelných nebo nebezpečných) probíhá příprava na jejich vyloučení z těla ve formě stolice. To se děje ve fázích prostřednictvím jednotlivých částí střeva (slepé střevo, vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník, esovitá klička a konečník).

Prevence vzniku i návratu onemocnění

Většina nádorů tlustého střeva vzniká z tzv. polypu na střevní sliznici (v jakékoli části). Svůj vliv však mají i zánětlivá onemocnění střeva, špatné stravovací návyky (nadměrná konzumace uzenin, červeného masa, smažených jídel, kouření, alkohol, nedostatečná konzumace vlákniny), málo pohybu, obezita, dědičnost a věk. Nejrizikovější skupinou jsou osoby nad 50 let.

Příznaky, které nepodceňujte:

 • neobvyklé změny ve vylučování
 • zažívací problémy (střídání průjmu a zácpy)
 • pocit naplněnosti, nadýmání, křeče
 • úbytek na váze, únava
 • chudokrevnost
 • krev ve stolici

Masarykův onkologický ústav upozorňuje na často pozdní diagnózu: „Nádor vzestupného tračníku se nejčastěji projeví až v pokročilejším stádiu, protože v této části tlustého střeva je stolice tekutého charakteru. Projevem tedy může být jen krev ve stolici či chudokrevnost. Nádory sestupného tračníku se projeví nejčastěji neprůchodností střeva, které vedou ke změnám frekvence stolice. U nádoru konečníku jsou hlavními příznaky krev ve stolici, neočekávaný odchod plynu a stolice nezávisle na vůli nemocného.“ [1]

Jak probíhá vyšetření?

Nejvyšší šance na uzdravení je v případě včasné identifikace nádoru (často daná osoba ještě nemá žádné potíže). K tomu může dopomoci i řada vyšetření (a jejich případná kombinace v případě pozitivní diagnózy):

 • Test na okultní krvácení – zjišťuje, zda neprobíhá mikroskopické krvácení, které může ukazovat na rakovinné změny ve střevě, doporučuje se opakovat každé 2 roky
 • Kolonoskopie – vyšetření celého tlustého střeva (vč. případné histologie a preventivní odstranění polypů).
 • Sigmoideoskopie – vyšetření poslední částí tlustého střeva
 • Ultrazvuk břicha
 • CT (někdy v kombinaci s kontrastní látkou) – počítačové zpracování rentgenového obrazu případných změn na orgánech
 • PET (pozitronová emisní tomografie) – zobrazovací metoda využívaná zejména v případě metastáz, kdy se do žíly dodává radioaktivně označená látka, která je nádorem pojmuta, díky čemuž se poté zobrazí na speciálních přístrojích.
 • Krevní obraz

Léčba nádorů tlustého střeva

Léčba se stanovuje vždy individuálně na základě pacientova stavu, velikosti nádoru, jeho umístění a případných metastáz. Samotné onemocnění se rozděluje na 5 stádií 0 – IV (od fáze, kdy je výskyt pouze na sliznici až po vznik metastáz nejčastěji v játrech nebo plicích). Nejčastějším způsobem léčby je chirurgický zákrok. Ve většině případů se odstraňuje postižená tkáň včetně kusu přiléhající zdravé tkáně spolu s blízkými lymfatickými uzlinami. V některých případech je nutné provést i dočasné vyvedení střeva břišní stěnou ven (kolostomie). V případě nádorů na konečníku je toto vyvedení někdy trvalé. Jestliže se již objevily metastáze, nemusí být chirurgický zákrok odstranění nádoru vždy vhodný.

Dalšími variantami léčby (opět záleží na rozhodnutí onkologických odborníků) jsou chemoterapie, radioterapie a nebo cílená biologická léčba (ta se nejčastěji používá u pacientů s metastázemi). Zejména chemoterapie či radioterapie mají řadu vedlejších účinků (nevolnosti, únava, poškození krvetvorby, nechutenství, vypadání vlasů, další poškození sliznic vč. trávicího traktu). Připravte se tedy na tuto etapu. Existují různé přípravky, pravidla a návody, které mohou vedlejší účinky snížit či dokonce eliminovat.

Pozor na recidivu – podpořte imunitu

Někdy je střevo označováno jako sídlo naší imunity. Péče o něj se vyplácí. Ať už v rámci prevence vzniku a nebo návratu onkologického onemocnění, tak i jako podpůrnou terapii při samotné standardní nádorové léčbě. Při té je naše imunita totiž výrazně oslabována, proto je třeba ji podpořit. Dobře fungující imunita umí prostřednictvím svých různých mechanismů s rakovinnými buňkami sama bojovat a může se stát podporou standardní terapie. Po ukončené léčbě si věnujte prostor na regeneraci a do života se vracejte postupně. Poučte se z příčin, které k nemoci mohly vést a zkuste věci řešit a dělat nově. Riziko recidivy se tak sníží.

Tlusté střevo jako zpráva, zda se umíme zbavovat nepotřebného

Tlusté střevo je tím, kdo již nepotřebné či zatěžující umí zpracovat a elegantně odstranit. Jeho funkce je velmi důležitá, neboť nevyloučené látky se mohou stát pro organismus toxické, ohrozit jeho správnou funkčnost a umožnit tak vznik zánětu a posléze i onemocnění (včetně rakoviny). Umíme se my ve svém životě zbavit toho, co už se pro nás život stalo zatěžující? A nebo lpíme na věcech, názorech, vztazích, práci, která už nás dávno netěší a stala se pro nás toxickou? Nejdou věci udělat jinak? Zkuste se rozhlédnout například po své domácnosti. Jaké věci už nepoužíváte a přesto je schraňujete „na někdy“? Jak dlouho tam jsou? A lze je vlastně ještě použít? Proberte šatník, horní police knihovny, nástavce skříní, pracovnu či dílnu… Vyhoďte / darujte / prodejte vše, co už vám nepřináší užitek, jen zabírá místo. Postupně a s lehkostí začněte ze svého života pomalu „vylučovat“ to, co vám nesvědčí na poli vztahů a zrevidujte své názory. Ulehčete si. Lpět na něčem nefunkčním totiž ubírá energii a zabírá místo.

Zdroj
[1] Masarykův onkologický ústav, www.mou.cz

Facebook

Nejnovější články

Lidé s rakovinou by o sebe měli pečovat dvojnásob

Mezi jeden z faktorů vzniku rakoviny patří i dlouhodobě oslabený imunitní systém.

Prevence je důležitá zejména u lidí, kteří rakovinou prošli

Vždy záleží na typu rakoviny, způsobu léčby, snášenlivost léčby, zdravotním stavu, věku i životní situaci...

Jak podpořit imunitu v době koronaviru

Existuje také řada běžných potravin, případně koření či bylin, které obsahují účinné látky, jež mají antivirový, případně protizánětlivý účinek.